Uluslararası Çocuk Diyarı Festivali 7’nci kez çocuklarla buluşacak

ANKARA – Bu yıl yedincisi düzenlenecek olan Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali 1-7 Haziran tarihleri arasında çocuklarla buluşacak. Ankara’da düzenlenecek festivalde film gösterimleri dışında okuma programları, konserler, atölyeler ve tiyatrolar gösterimleri düzenlenecek

14 ülkeden 40’ın üzerinde film gösterilecek olan festivalde, uzman eğitmenler ve sanatçılar eşliğinde 11 farklı içeriğe sahip atölye gerçekleştirilecek.

En önemli amacı tüm çocukların ücretsiz ve nitelikli eğlenebilmesini sağlamak olan festivalin koordinatörü Şebnem Aktolga ile konuştuk:

‘FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ YAŞAYAN ÇOCUKLARI KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİNDE BULUŞTURUYORUZ’

7. kez düzenlenecek olan festivalde bugüne kadar on binlerce çocukla buluşuldu. Bu kadar çocuğa ulaşmayı ve bu festivali sürekli kılmayı nasıl sağladınız?

Festivalin hazırlık sürecini motivasyon kaynağı olarak düşünüyorum. Bu süreç, heyecanımızı, duygumuzu neden yola çıktığımızı unutmamamızı sağlıyor. Fırsat eşitsizliği yaşayan çocukları kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşturmak gibi bir motivasyonla yola çıktık. Gün gün, yıl yıl çocuklar tarafından daha çok fark edilir olduk. Yola devam ediyoruz tabii ki.

‘ÇOCUKLAR EĞLENİRKEN AYRIMCILIĞIN OLMADIĞI BİR DURUŞ SERGİLİYORUZ’

Geçen yıllara kıyasla bugün geldiğimiz noktada bir sürü gelişim gösterdik. İlk çıktığımızda küçük bir bebektik. Artık o bebek emekliyor, yürüyebiliyor. Yürümeden bir tık daha hareketlendi diyebilirim. Amacımız hala aynı. Biz ayrımcılık yapmadan, dezavantajlı tüm çocukları ücretsiz olarak etkinliklerimize dahil etmek istiyoruz. Çocuklar festivalde eğlenirken ayrımcılığın olmadığı, çeşitliliğin var olduğu, cinsiyet eşitliğini önemseyen bir duruş sergilemede kararlıyız.

FESTİVAL PANELİNİN KONUSU: CİNSEL İSTİSMARA KARŞI MÜCADELE

Festival için nasıl bir hazırlık süreci geride bırakıldı?

40’a yakın uluslararası filmografi ile giriyoruz. Birbirinden değerli hocalarımızın, sanatçılarımızın atölyeleri var.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da farklılık yaratması gerektiğine inandığımız bir konuda panel yapıyoruz. Bu yıl “Cinsel İstismara Karşı Mücadelede Bütüncül/Hak Temelli Bir Bakış” başlığını seçtik. Maalesef cinsel istismar hala bu coğrafyanın en büyük sorunlarından bir tanesi. Bu konuya dair farkındalık yaratmak için moderatörlüğünü Gül Çandır Saç’ın yaptığı Hüner Aydın Işık, Hatice Kapusuz, Ceren Kalay Eken’in katılımıyla bir panel gerçekleşecek.

Ayrıca bu yıl kurulan ve ilk kez festivalde yer alacak Zer Zer çocuk müzik grubu da sahne alacak. Hazırlıklarımız ve başlıklarımız bunlar.

‘ÇOCUKLAR İÇİN GÜMBÜR GÜMBÜR BİR ŞÖLEN HAZIRLADIK’

Bu yıl festivalde izleyicileri başka neler bekliyor ?

Her zamanki gibi gümbür gümbür bir şölen hazırladık çocuklar için. Bu yıl katılımcılar açılışta küçük bir dans gösterisi izleyecekler, sonrasında yine kısa filmlerimiz olacak. Yazar arkadaşlarımız kitaplarını çocuklarla buluşturacaklar. Çocuklar 40 filmi bir hafta boyunca izliyor olacak. Farklı mekanlarda farklı atölyelerle buluşacaklar. Çocukların kendi oynadıkları bir tiyatro gösterisi de programımızda ve Zer Zer Grubu ile kapanış yapacağız.

Bu yıl ayrıca yetişkinleri beklediğimiz bir filmimiz var. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde perşembe saat 19.00 de Marie Curie filmi yetişkinler için gösterilecek. Şimdiden heyecanla bütün çocukların festival kapısından içeri girmesini bekliyoruz.

‘ŞEHİR MERKEZİNE GİTMEMİŞ ÇOCUKLARA FİLM GÖTÜRMEK İSTİYORUZ’

Dezavantajlı çocukların festivale erişimi için nasıl çalışmalarınız olacak?

Dezavantajlı çocuklar bizim hassas olduğumuz, önemsediğimiz bir konu. Bu yıl planladığımız birkaç seyahatimiz var. Bu tip etkinliklerle karşı karşıya gelmemiş mahallelere gitmek istiyoruz. Bunun dışında birkaç şehirde film ve etkinliklerimizi dezavantajlı çocuklarla buluşturmak istiyoruz. Şehir merkezine hiç gitmemiş mahalle ve köylerde yaşayan çocuklara film ve etkinlikleri biz götürmek istiyoruz. Şimdilik ilk durağımız Mardin Midyat’a bağlı köyler.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x